Informacje dla załogi

https://traffic.naviexpert.pl/korki/wroclaw/

informacje_dla_zalogi.jpg

Załoga samolotu ma do dyspozycji szereg danych, które znacznie ułatwiają sterowanie samolotem. Aktualnie systemy nawigacyjne są zintegrowane z innymi systemami maszyny, a pilot ma dostęp do najważniejszych informacji na monitorach EFIS, które są częścią FMS. Najważniejsze wskaźniki są podzielone na dwie części. Pierwsza to Electronic Attitude Director Indicator – w skrócie EADI. W centrum EADI znajduje się sztuczny horyzont i podstawowe parametry lotu.

Co ważne, gdy któryś z parametrów osiągnie zbyt wysoką lub zbyt niską wartość, system ostrzega załogę o zagrożeniu. Możliwe jest również otrzymanie innych komunikatów ostrzegawczych, np. dotyczących błędów systemu nawigacyjnego. EADI jest również niezwykle pomocny podczas lądowania przy ograniczonej widoczności. Druga grupa wskaźników to Horizontal Situation Indicator – w skrócie HSI.

Jest to zbiór informacji nawigacyjnych. Pilot może sprawdzić dane na temat postępów lotu, informacje meteorologiczne oraz dokładną pozycję samolotu. HSI nie zawsze wygląda tak samo. W zależności od fazy lotu wskaźniki są prezentowane w nieco innej formie. System jest tak zaprogramowany, by w odpowiednim momencie dostarczać załodze najbardziej potrzebne informacje.

Poza EADI i HSI piloci mają do dyspozycji także dodatkowe wyświetlacze, które przedstawiają diagramy liniowe lub imitują tradycyjne wskaźniki analogowe. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla pilotów przyzwyczajonych do latania na starszych typach maszyn.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *