Tranzystory i układy scalone

https://traffic.naviexpert.pl/korki/bydgoszcz/ tmobile

tranzystory_i_uklady_scalone.jpg

Swojego piętna na systemach nawigacji nie mogły nie odbić nowoczesne zdobycze elektroniki. Mowa o tranzystorach i układach scalonych. To umożliwiło wprowadzenie w życie technologii cyfrowych, które zapewniały niespotykaną wcześniej precyzję i szybkość obliczeń.

Efekty osiągane przy użyciu narzędzi cyfrowych były tak dobre, że technologia ta szybko zadomowiła się niemal w każdej gałęzi gospodarki, również w lotnictwie. Szybko stała się narzędziem niezbędnym, bo żadne inne rozwiązania nie wytrzymywały konkurencji ze sprzętem cyfrowym. Epoka cyfryzacji to także pierwsze satelity na orbicie.

Pierwsze spektakularne osiągnięcie w tym zakresie należy do strony wschodniej, jednak Amerykanie ostatecznie wyszli obronną ręką, przekuwając nową technologię w zastosowania praktyczne. Sowiecie umieścili bowiem na orbicie pierwszego satelitę, ale nie potrafili wykorzystać maszyny tak sprawnie, jak Stany Zjednoczone, które stworzyły system Transit. Urządzenia satelitarne zrewolucjonizowały światową nawigację.

Lata wprowadzania w życie pierwszych technologii informatycznych to mocna podstawa pod dzisiejszy kształt nawigacji lotniczej. Cyfryzacja pozwoliła na to, by w dużej mierze ominąć – niestety często wadliwy – tzw. czynnik ludzki.

Technologia cyfrowa to urządzenia, które potrafią wykonać skomplikowane obliczenia w ułamku sekundy, co byłoby zadaniem niewykonalnym dla człowieka. Co za tym idzie, wprowadzane są kolejne rozwiązania, w których ludzka obsługa jest niemal całkowicie zbędna lub ogranicza się jedynie do wtórnego kontrolowania pracy urządzeń.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *